Maglehøjgaard: Når idealismen rykker fagligheden

Hos Ekolab er vi stolte af at bidrage til renoveringen af Maglehøjgaard, et unikt projekt for både bygherre og samfundet. Vi rådgiver om indeklima, energi og tekniske installationer, og arbejder med bæredygtige løsninger og genanvendelse af materiale

Hos Ekolab er vi så heldige, at have fået mulighed for at bidrage til renoveringen af Maglehøjgaard; et helt særligt projekt både for bygherre og fagfolk. Og på sin vis også for hele samfundet i et lidt større perspektiv.

Bygherren på Maglehøjgaard er ægteparret Camilla Zacho og Jacob Jelsing. Jacob Jelsing vil være et kendt navn for de fleste, der har fulgt bare en lille smule med i medierne, da han har valgt at bruge en stor del af de penge, han har tjent på sit succesfulde og banebrydende arbejde i medicinalindustrien, på at opkøbe landbrugsjord i Danmark og omdanne det til vild natur. Desuden investerer han i bæredygtige virksomheder via selskabet Change Ventures

Maglehøjgaard er Camilla og Jacobs private projekt. En ældre forhenværende landbrugsejendom, som der findes rigtig mange af i Danmark. Det gamle hovedhus, der var i dårlig stand, er væltet, men de flotte stald- og ladebygninger består og skal nu omdannes til privatbolig for ægteparret.


Ad nye stier

Men projektet er ikke bare en hvilken som helst renovering. Grundtanken er, at alle materialer fra det væltede hovedhus og andre materialer fra ejendommen sorteres og genanvendes i renoveringen.

Det er på alle måder et spændende projekt med nogle dogmer, der tvinger alle aktører til at tænke alternativt og træde nye stier.

Vi er rådgiver på områderne indeklima, energi og tekniske installationer. Vi har blandt andet kigget på optimering af drift ift. varmepumpe og solcellestrøm og har undersøgt alternative energiløsninger (fx nyttiggørelse af varme fra pejs og udveksling af varme-kulde med uopvarmede zoner).

Vi har desuden vurderet muligheder for genbrugsmaterialer i de tekniske installationer, hvilket kan være en svær balance på grund af krav til sanitet, sundhed og sikkerhed. Vi har afsøgt markedet for materialer, der indeholder genanvendt materiale, og det vil være en løbende og omfattende proces fordi der (heldigvis) er stor udvikling i markedet.

Der opstår nogle særlige og komplekse udfordringer, når gamle erhvervsbygninger skal omdannes til bolig. Men på Maglehøjgaard har vi fornøjelsen af at samarbejde med andre gode folk, som er virkeligt skarpe på de bæredygtige løsninger. Lendager Arkitekter har været en hjørnesten i at drive et kreativt mulighedsrum, som bidrager til at tænke ud af boksen og se nye muligheder. Men hele teamet har været afgørende for de gode løsninger, herunder også Holst Engineering og Krogsgaard & Co.

Når idealismen rykker fagligheden

Det virkeligt interessante ved et projekt som dette – udover naturligvis det opsigtsvækkende i selve fra-lade-til-bolig-opgaven – er de arbejdsgange og overvejelser, der opstår, når bygherre ikke er byggeteknisk fagperson. Når man arbejder med nogle privatpersoner, der virkelig har nogle stærke visioner og ikke er begrænset af byggebranchens best practises (eller normal practises eller i værste fald worst practice), så tvinges vi som fagfolk til konstant at afsøge ny viden, nye materialer og alternative løsninger.

Det er sådan, vi rykker os som branche. Ved at undre os og tænke nyt. Så indimellem er det værdifuldt at samarbejde med mennesker, der ikke tænker i vante mønstre. Og desuden er der interessante perspektiver i at se på alternative anvendelsesmuligheder for denne type landejendom, som der er så mange af i hele landet.

Vi er taknemmelige for at være blevet inviteret med til Maglehøjgaard. Vi letter på hatten for bygherres energi, visioner og idealisme. Vi hilser den velkommen og ser frem til at se projektet udfolde sig.

Skal vi udfordre status quo?

Start dialogen her